FotografiaGrafika ReklamowaPodróże
Blog > Komentarze do wpisu

Heraklion- stolica Krety

Iraklion - Herakleion jest największym miastem na Krecie, jednocześnie jest stolicą oraz centrum gospodarczym z największym portem handlowym. Miasto jest również kulturalnym centrum wyspy. Chociaż Iraklion ma długą historię, zachowały się tylko nieliczne budowle historyczne. Wiele starych budowli zostało zastąpionych nowymi, tak że dominują one w dzisiejszym obrazie miasta - dlatego też miejsce to nie zaczarowało mnie swym urokiem w przeciwieństwie do innych miast  na tej wyspie. Jednakże nie mogę stwierdzić, iż Iraklion jest miastem brzydkim... wręcz przeciwnie...

Szczególnie malowniczo prezentuje się stary port wenecki, który ubarwiają kolorowe rybackie łodzie i wspaniała twierdza Koules w tle. W porcie zachowały się jeszcze nieliczne weneckie arsenały ze sklepieniami kolebkowymi. Służyły one jako stocznie dla galer, które były tutaj budowane i naprawiane.

 

Twierdza Koules przez długi czas służyła jako więzienie.  Na zewnętrznej stronie murów powstałej w latach 1523 do 1540 budowli zobaczyć można wykonanie wapieniu płaskorzeźby z wizerunkiem lwa św. Marka, będącym herbem Republiki Weneckiej. Dzisiaj warownia służy jako miejsce letniego festiwalu, a także wystaw czasowych i spektakli. Godziny otwarcia wtorek - niedziela 8:30 - 15:00.

Powstanie kościoła Agios Tios, nazwanego imieniem św. Tytusa pierwszego biskupa na Krecie, datuje się na X-XI w. Świątynia była wielokrotnie niszczona przez trzęsienia ziemi i pożary, a potem znowu odbudowywana i przebudowywana. W małej kapliczce, do której wchodzi się z przedsionka, przechowywana jest czaszka św. Tytusa w kosztownej złotej szkatule. Po tym jak w 1669 roku po zdobyciu Kandii Turcy zabrali ją do Wenecji. Powróciła w 1966 roku do Iraklionu

  

Kolejną budowlą, którą ciężko jest  przeoczyć przechadzając się uliczkami Iraklionu  jest Wenecka loggia. Jest harmonijną budowlą, jedną  z najpiękniejszych budowli weneckich na Krecie. Wybudował ją Francesco Morosini w 1628 r. Logia była miejscem spotkań oraz salą balową dla wenecko-kreteńskiej arystokracji, Turkom służyła jako budynek administracyjny. Do wschodniej strony loggi przylega duża wenecka zbrojownia z XVII w., w której dzisiaj mieści się ratusz.


wtorek, 18 lutego 2014, hob87

Polecane wpisy